Rotel

Rotel to japońska rodzinna firma, której historia sięga połowy XX wieku. Początek działalności to wczesne lata pięćdziesiąte, kiedy firma Roland (tak brzmiała początkowa nazwa firmy) podpisała kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę telewizorów Sylvania. Była to przełomowa chwila z uwagi na to, że era takich japońskich gigantów jak Sony, Panasonic, czy Toshiba dopiero miała nadejść. W 1961 roku firma przeszła restrukturyzację i zmieniła profil swojej działalności.

Zakończyła produkcję telewizorów i w całości oddała się produkcji sprzętu audio. Na owoce swojej pracy przedsiębiorstwo musiało jednak czekać ponad dekadę. W 1973 roku, magazyn Consumer Reports przyznał odbiornikowi RX-402 marki Rotel, pierwsze miejsce w rankingu „Best Buy”. Ciekawostką jest, że drugie i trzecie miejsce również zajął sprzęt firmy Rotel, sprzedawany jednak pod innymi markami.

Redaktorzy magazynu nie mieli pojęcia, że trzy pierwsze miejsca zajął sprzęt, który wyszedł z tej samej fabryki. Pod koniec lat siedemdziesiątych na rynku urządzeń hi-fi audio trwała zaciekła konkurencja. Firmy prześcigały się w nowych technologiach, kolorowych wyświetlaczach, podkolorowywaniu parametrów swojego sprzętu, a japońska firma trwała przy swojej największej domenie – jakości dźwięku. I to stało się ich cechą wyróżniającą.

Nie projektowali sprzętu naszpikowanego gadżetami. Skupili się na sprzęcie transmitującym najlepszą jakość dźwięku. We wczesnych latach osiemdziesiątych firma dołączyła do B&W Group razem z firmą Bowers & Wilkins, a następnie Classé Audio. Aktualnie firmą kieruję Peter Kao, który jest bratankiem założyciela firmy, Tomoki Tachikawa.

Główna siedziba zajmująca się badaniami, rozwojem i produkcją nowoczesnego sprzętu audio, znajduje się w Zhuahai w Chinach..