Jaki amplituner do kolumn?

Dobór odpowiedniego amplitunera, do posiadanych przez nas kolumn głośnikowych, nie jest rzeczą prostą. Należy bowiem zwrócić uwagę na szereg czynników wpływających na pełne wykorzystanie możliwości amplitunera, w zestawieniu z naszymi głośnikami. Najistotniejszym parametrem jest moc znamionowa RMS, która określa moc zamontowanego w amplitunerze wzmacniacza.

Przyjmuje się, że moc kolumn powinna być od 10 do 33 procent większa, od mocy wzmacniacza. Tak więc w przypadku gdy urządzenie posiada RMS-100 (jest to wartość podawana na każdy kanał), to możemy użyć do niego kolumn o maksymalnej mocy 150 watów. W ten sposób powinniśmy uniknąć spalenia naszych głośników, przez zbyt dużą moc wzmacniacza.

Istniej jednak także przeciwstawne podejście, które mówi o tym, że należy dobierać wzmacniacz i kolumny w stosunku 1 do 1. W takim przypadku przy mocy RMS-100 powinniśmy zamontować kolumny o mocy 100 wat. To podejście ma odniesienie jedynie do drogiego i zaawansowanego technicznie sprzętu.

Dzięki niemu uzyskujemy bardzo dobrą kontrolę wzmacniacza nad przetwornikiem (szczególnie basowym). Kolejnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, jest wskaźnik impedancji. Zarówno dla amplitunera jak i zastosowanych kolumn, powinna być ona taka sama, ponieważ zmniejszymy dzięki temu zniekształcenia harmoniczne.

W przypadku gdy dobierzemy zbyt małą wartość tego czynnika, możemy spalić nasze głośniki. Należy także wziąć pod uwagę ile kolumn głośnikowych chcemy podłączyć. Jeżeli budujemy zestaw stereo, wystarczą nam tylko dwa kanały w amplitunerze, dobrane mocą do naszych głośników.

Jeżeli zaś planujemy dźwięk kwadrofoniczny lub wielokanałowy, musimy dobrać taki wzmacniacz, który będzie posiadał odpowiednią ilość mocy i ilość kanałów do budowanego zestawu. Na przykład przy założeniu, że budujemy zestaw 7.1 powinniśmy mieć 7 kanałów wzmacnianych przez amplituner.

.

Previous post Dobry sklep z nagłośnieniem
Next post Rotel