Co to jest amplituner?

Amplituner to rodzaj tańszego urządzenia audio, które jednocześnie służy za wzmacniacz dźwięku, procesor dźwięku oraz odbiornik radiowy. Geneza samego słowa pochodzi od dwóch anglojęzycznych określeń – amplifier i tuner – czyli wzmacniacz i odbiornik.

Amplitunery składają się z pięciu podstawowych komponentów: tunera, zespołu wejść i wyjść (analogowe i cyfrowe wejścia, gniazdo antenowe i wyjście głośnikowe), dekodera dźwięku, wzmacniacza (przedwzmacniacza i wzmacniacza końcowego) oraz zespołu zasilaczy (stabilizowanych i niestabilizowanych). Sprzęt ten można odnaleźć w zestawach kina domowego oraz innych prostych układach audio.

Jego cechą jest wszechstronność. Potrafi on zarówno dekodować źródła dźwięku, odbierać je z zewnętrznych urządzeń, przełączać źródła audio/wideo oraz wzmacniać sam strumień dźwięku.

Nowoczesne amplitunery wyposażone są w karty sieci bezprzewodowej, mogące odbierać sygnał dźwiękowy transmitowany drogą wi-fi; porty usb; czytniki kart pamięci oraz specjalne stacje dokujące dla flagowych telefonów marki Apple, Samsung, LG. W bardziej zaawansowanych zestawach muzycznych, dąży się do rozdzielenia wzmacniacza od odbiornika, aby uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku.

Dzięki temu rozdzieleniu, poszczególne układy nie zakłócają wzajemnie swojej pracy. W takich zestawach nawet sam wzmacniacz podlega rozdzieleniu (osobno jest przedwzmacniacz, a osobno wzmacniacz końcowy, który umieszczany jest w kolumnach głośnikowych).

Uzyskujemy wtedy tzw. aktywne zestawy głośnikowe.

Niestety jest to rozwiązanie wielokrotnie droższe od standardowego amplitunera, dostępne jedynie dla nielicznych zamożnych audiofilów.

Więcej na temat amplitunerów AV na stronie : http://www.tophifi.pl/kino-domowe/amplitunery-av/yamaha-rx-v379.html